دوشنبه 11 مهر 1401 - 12:19
تاريخ و جغرافياي شهري

خلیل شهر در بخش مرکزی شهرستان بهشهر و در راس دهستان پنجهزاره ، شرقی ترین نقطه شهرستان و در نقطه مرزی با شهرستان گلوگاه در ضلع شرقی قرار دارد. خلیل شهر تحت نفوذ توده هوای سیبری است که موجبات بارندگی را در ماهها و فصول مختلف سال فراهم می آورد. مطالعات دما خلیل شهر را از نظر آب و هوایی منطقه ای معتدل نشان می دهد و نوسانات دما در طی بیست ساله 80-1360 بسیار اندک است . متوسط سالانه درجه حرارت ثبت شده 5/16 درجه سلسیوس می باشد . متوسط سردترین دما در بهمن ماه با برودت 2/2 و متوسط گرمترین دما در مرداد ماه با حرارت 7/22 درجه سلسیوس ثبت گردیده است.

شهر خلیل شهر تاثیر اقلیمی خود را از آب و هوای مدیترانه ای در فصول گرم و توده هوای سیبری در فصول سرد سال می گیرد و همچنین به دلیل محصور شدن بین دریا و رشته کوه البرز و به تبع آن با بالارفتن میزان رطوبت نسبی با بالابودن سطح بارندگی در این شهر زیبا روبرو هستیم متوسط میزان بارندگی در سال در منطقه بیش از 580 میلی متر می باشد . تاثیر شگرف بالا بودن میزان بارش بر پوشش گیاهی، نوع خاک و به تبع اقتصاد کشاورزی منطقه به خوبی می توان دید.

میزان رطوبت به دلیل ارتفاع زیاد خلیل شهر نسبت به سایر شهرهای مجاور از سطح آبهای آزاد نسبتاً پایین است . برابر آخرین سرشماری رسمی جمعیت خلیل شهر 10126 نفر می باشد البته در طی روند بیست ساله اخیر 10126 نفر می باشد البته در طی روند بیست ساله اخیر جمعیت شهر با روند کاهشی مواجه بوده است . البته فراموش نکنیم که دو مرکز جمعیتی نسبتاً بزرگ در کنار خلیل شهر ، بهشهر و گلوگاه قرار گرفته اند که هر یک از آنها با توجه به اندازه جمعیتی و موقعیت اداری سیاسی خود دارای حوزه نفوذی خاص می باشند. بخش وسیعی از اراضی شهر را مزارع و باغات کشاورزی پوشش داده اند مهمترین محصولات کشاورزی و باغی شهر عبارتند از :

برنج، گندم ، جو ، سویا، انار،‌مرکبات، لوبیا، هلو، .... که در مجموع 4626 هکتار اراضی زراعی و 1/174 هکتار اراضی باغی بر اساس آخرین آمار قبلی رسمی می باشد.

محصولاتی دیگرچون: کاهو، نخود، گردو، شبدر، سیر، پیاز، گوجه سبز و ....در سطوحی پایین تر کشت و برداشت می شود. برخی واحدهای صنعتی چون: نئوپان 22 بهمن ، آجر ماشینی مروارید، لبنیات نیالا، ریسندگی و بافندگی اکریلتاب ، آرد گندم کوب و چند کارگاه شالیکوبی نیز در شهر استقرار دارند.

اين وب سايت محصول شركت نرم افزاري جادوي فكر،توليد کننده سیستم ها و بسته های ترم افزاری مي باشد.